چاپگر جوهرافشان

شنبه 2 دی 1402
10:15
امید نیوز

چاپگرهای جوهرافشان یکی از رایج ترین دستگاه های چاپی هستند که امروزه توسط بسیاری از کاربران برای مصارف خانگی و اداری استفاده می شود.

چاپ جوهر افشان یکی از آن دستگاه های خروجی کامپیوتر است که می تواند ذهن را بدون دست زدن به سطح چاپ شده منتقل کند. چاپ جوهر افشان جوهر را روی کاغذ چاپ می کند و یک کپی کاغذی از متن و تصویر ایجاد می کند.

اگر به دنبال این هستید که چه نوع چاپگری نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم به مقاله قبلی ما از جمله انواع چاپگرها و نکات مهم خرید چاپگر مراجعه کنید و در این مقاله با ما همراه باشید تا از ویژگی های چاپگرهای جوهرافشان مطلع شوید. که می توانید چاپگر مناسب و بی نقصی را برای منزل یا محل کار خود انتخاب کنید.

انواع پرینترهای جوهرافشان

به طور کلی پرینترهای جوهرافشان بسته به نوع کارکرد خود به دو دسته خانگی (اداری) و صنعتی تقسیم می شوند. تفاوت اصلی بین این دو دسته در فرآیند چاپ آنها نهفته است. در مدل های اداری و خانگی، هر دو هد و کاغذ در طول فرآیند چاپ حرکت می کنند، در حالی که در چاپگرهای جوهر افشان صنعتی، هد ثابت است و کاغذ حرکت می کند.

در دسته بندی های دیگر پرینترهای جوهرافشان به دو گروه تک کاره و چند کاره تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح بیشتر می پردازیم.

چاپگر جوهر افشان یکبار مصرف

همانطور که از نام آن پیداست، چاپگرهای جوهرافشان یکبار مصرف اسناد متنی و تصویری را روی کاغذ چاپ می کنند. این پرینترها اندازه کوچکی دارند و فضای کمی را اشغال می کنند.

این مدل از چاپگرهای رنگی یکبار مصرف با کارتریج های سیاه و رنگی حاوی رنگ های اصلی (زرد، قرمز و آبی) تشکیل شده است که می تواند تصاویر و اسناد رنگی و سیاه و سفید را چاپ کند.

چاپگر جوهر افشان چند منظوره

پرینترهای جوهر افشان کاربردی برخلاف مدل قبلی منابع و قابلیت های بیشتری برای چاپ، کپی، اسکن و فکس دارند و برای ادارات و شرکت هایی که به دستگاه های مختلف برای اسکن، کپی و فکس نیاز دارند، بسیار خوب و به صرفه خواهد بود.

یکی از بهترین ویژگی های این دستگاه این است که کیفیت چاپ چاپگر جوهر افشان چند کاره بسیار بالاست. همچنین این پرینترها دارای مزیت چاپ بی سیم کارت حافظه می باشند و یکی از نقاط ضعف این دستگاه وزن و مصرف برق زیاد آن می باشد که نیاز به فضای کافی برای نصب و کارکرد دارد.

بخش های مختلف چاپ جوهر افشان

این چاپگرها صدها جزء دارند که میلیون ها قطره میکروسکوپی را روی کاغذ قرار می دهند. در زیر قسمت های مختلف چاپگر جوهرافشان را معرفی می کنیم.

سر چاپگر

هد چاپ مهم ترین و حیاتی ترین قسمت دستگاهی است که هسته چاپگر جوهرافشان نامیده می شود.

سوزن های ریز زیادی روی هد چاپ وجود دارد که قطرات ریز جوهر را روی کاغذ می پاشند. با عبور کاغذ از زیر سر چاپ، دستگاه هد نیز حرکت می کند و این سوزن های ریز که جت نیز نامیده می شوند، جوهر را روی کاغذ می پاشند.

شایان ذکر است که تعداد و اندازه نازل های گفته شده بر کیفیت و وضوح تصاویر یا کاراکترهای چاپ شده تأثیر می گذارد.

کاترید

کارتریج مورد استفاده در چاپگر جوهر افشان را کارتریج جوهر می گویند که مایع است. این کارت بر اساس جنسیت به دو دسته رنگ و رنگدانه تقسیم می شود.

جوهر برای چاپ و ثابت شدن روی کاغذ نیاز به حرارت ندارد و به سرعت خشک می شود. جعبه های چاپگر جوهرافشان معمولا یک بسته سه رنگ با رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی به همراه جعبه چاپگر مشکی هستند. چاپگرهای جوهرافشان باید این دستگاه سه رنگ را با رنگ مشکی برای چاپ رنگی ترکیب کنند. ترکیب کارتریج ها با هم یک فرآیند طولانی است و به همین دلیل است که سرعت چاپ در چاپگرهای جوهر افشان بسیار پایین است.

بسیاری از کاربران پرینترهای جوهرافشان معتقدند که امکان شارژ کارتریج برای این چاپگرها وجود ندارد. این یک تصور اشتباه است، کارتریج های جوهر را نیز می توان شارژ کرد، اما کارشناسان به دلیل ماهیت فرآیند شارژ این را توصیه نمی کنند.

برای قرار دادن کارتریج جوهر، متخصص باید از سرنگ و سوزن برای سوراخ کردن بدنه کارتریج و سپس وارد کردن آن به چاپگر استفاده کند. با وجود سوراخ در بدنه، جوهر می تواند از کارتریج به چاپگر نشت کند که می تواند آسیب جدی به قطعات دستگاه وارد کند.

موتور پله ای

همانطور که قبلا ذکر شد، برای انجام فرآیند چاپ، هد چاپ باید روی کاغذ حرکت کند. برای حرکت هد روی کاغذ، سیستم اصلی توسط یک تسمه به استپر موتور متصل می شود و پس از حرکت تسمه توسط این موتور، سر نیز روی کاغذ حرکت می کند.

نوار تثبیت کننده

علاوه بر موتور پله ای، سیستم هد نیز به یک نوار تثبیت کننده برای حرکت سر روی کاغذ نیاز دارد. از این میله برای اطمینان از استحکام و پایداری سر هنگام حرکت روی کاغذ استفاده می شود. با استفاده از این سیستم، هد چاپ با دقت بیشتری حرکت می کند و خطاهای کمتری در سطح کاغذ چاپ می شود.

پوشش پمپ

عملکرد درپوش پمپ در چاپگر جوهر افشان تمیز کردن سر و جلوگیری از خشک شدن لبه سر است.

اگر چاپگر جوهر افشان آوافرهنگ برای مدت طولانی کار نکند، عملیات تمیز کردن هد به صورت خودکار انجام می شود. پس از پایان یافتن این عملیات، که Clean Cycle نیز نامیده می شود، چاپگر آماده چاپ درخواست جدید است.

Inkbot چگونه کار می کند

اکنون که اجزای تشکیل دهنده چاپگرهای جوهرافشان را می شناسید، به راحتی می توانید نحوه عملکرد پرینترهای جوهرافشان را درک کنید.

فرآیند کار این ابزار بدین صورت است که جوهر مخزن جوهر چاپگر از طریق یک شلنگ مخصوص وارد هد می شود، سپس هد بر اساس نقطه فرمان چاپ، جوهر را روی کاغذ قرار می دهد.

رنگ های مختلف را می توان با ترکیب رنگ های کارتریج چاپ کرد. چاپگرهای جوهرافشان تصاویر با کیفیت بسیار بالایی تولید می کنند.

مزایای چاپگرهای جوهر افشان

از آنجایی که چاپگرهای جوهرافشان فضای کمی را اشغال می کنند، برای استفاده در دفاتر و اتاق ها ایده آل هستند و اغلب کوچکتر و کوچکتر هستند. بسیاری از مدل های چاپگرهای جوهرافشان به دلیل وزن کم قابل حمل هستند.

اگر به دنبال چاپگری برای چاپ گرافیک، اسناد با تصاویر زیاد و عکس های با کیفیت هستید، باید یک چاپگر جوهرافشان را انتخاب کنید. این پرینترها نسبت به پرینترهای لیزری توانایی ترکیب رنگ ها و ارائه تنوع رنگ بیشتری را دارند.

یکی دیگر از مزیت های پرینترهای جوهرافشان قیمت پایین آنها نسبت به پرینترهای لیزری است.

چاپگرهای جوهرافشان قبل از چاپ به زمان گرم شدن نیاز ندارند.

پرینترهای جوهرافشان نسبت به پرینترهای لیزری آلودگی صوتی کمتری ایجاد می کنند.

می توان آن را بر روی انواع کاغذ و وزن های مختلف مانند کاغذ گلاسه، کاغذ هنری و پارچه چاپ کرد.

معایب پرینترهای جوهر افشان

یکی از بزرگترین مزیت های چاپگرهای جوهرافشان کیفیت چاپ گرافیک و عکس است. اما این مزیت می تواند سرعت چاپ چاپگر را کاهش دهد و به یکی از معایب این دستگاه تبدیل شود. این چاپگرها دارای کیتی هستند که شامل یک کارتریج مشکی و جوهرهای زرد، آبی و قرمز است که باید برای چاپ عکس‌ها و نمودارهای رنگی ترکیب شوند. این فرآیند طولانی و زمان بر است و سرعت چاپ پرینترهای جوهرافشان را کاهش می دهد.

اگرچه قیمت خرید پرینترهای جوهر افشان پایین است، اما کارتریج های این پرینترها غیر قابل شارژ و بسیار گران هستند، گاهی اوقات هزینه هر یک از آنها می تواند یک چهارم قیمت خرید چاپگر باشد. این بدان معناست که در طول یک سال، ممکن است در نهایت برای کارتریج چاپگر بیشتر از قیمت خرید چاپگر بپردازید. علاوه بر این، کارتریج های جوهر در مقایسه با تونر چاپگر لیزری ظرفیت و عمر کمتری دارند.

اگر برای مدت طولانی از پرینتر جوهر افشان خود استفاده نمی کنید، این را در نظر داشته باشید. کارتریج های جوهر استفاده شده خشک می شوند و غیر قابل استفاده می شوند زیرا مانند هر دستگاه دیگری تاریخ انقضا دارند و پس از این تاریخ دیگر امکان استفاده از آنها وجود نخواهد داشت. علاوه بر خشک کردن کارتریج جوهر اگر از چاپگر استفاده نمی کنید به هد دستگاه آسیب می رساند و فرآیند چاپ تحت تأثیر قرار می گیرد.


[ بازدید : 2265 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به امید نیوز است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار عطر مردانه اورجینال انجام پروژه متلب نمای چوبی چوب نما مشاور گروپ لیزر فوتونا بلیط هواپیما تهران بندرعباس اسپیس تعمیرات تخصصی آیفون درمان قطعی خروپف اسپیس فریم اجاره اسپیس گلچین کلاه کاسکت تجهیزات نمازخانه مجله مثبت زندگی سبد پلاستیکی خرید وسایل شهربازی تولید کننده دیگ بخار تجهیزات آشپزخانه صنعتی پارچه برزنت مجله زندگی بهتر تعمیر ماشین شارژی نوار خطر خرید نایلون حبابدار نایلون حبابدار خرید استند فلزی خرید نظم دهنده لباس خرید بک لینک خرید آنتی ویروس
بستن تبلیغات [X]